Odwiedź GUYA – Pierwsza europejska marka Guayusa
GuayusaWiki

Skład chemiczny

Szczegółowa analiza fitochemiczna wszystkich związków bioaktywnych w Ilex guayusa

W skrócie
Najważniejsze punkty w pigułce:
  • Guayusa ma dużo kofeiny; L-teanina może dawać spokojniejszy fokus.
  • Kwasy chlorogenowe, flawonole i katechiny wpływają na smak i potencjał antyoksydacyjny.
  • HPLC/LC-MS pokazuje profile i różnice między próbkami i partiami.
  • W zależności od parzenia guayusa może być między herbatą a kawą.
Dowody
MetodykaIn vitro
Last updated: 2026-02-18
Short answer

Guayusa’s key compounds are caffeine, L-theanine, and polyphenols. In practice, dose, brew time, and caffeine sensitivity matter most.

Who it suits
  • Readers who want a practical ingredient-based understanding
  • People interested in antioxidants and phytochemical profiles
  • Users optimizing preparation for real-life effects
Who it may not suit
  • Interpreting single lab values without context
  • Very high caffeine intake without adjustment
  • Broad health claims without evidence levels
Next step

To test Guayusa in daily life, start with a moderate brew and adjust dose and steep time gradually.

View GUYA products
Read next

Szybki przegląd

Wartości zależą od pochodzenia, jakości liści i przygotowania. Najpierw najważniejsze, potem szczegóły.

KofeinaL-teaninaSynergia

Wiele osób opisuje guayusę jako „czujny, ale mniej nerwowy”: kofeina daje energię, L-teanina wspiera spokojniejszy fokus.

Compound balance over single-compound thinking
In real use, Guayusa acts as a plant matrix: the combination often matters more than a single isolated value.
Caffeine: activation & alertnessL-theanine: focus quality & calmPolyphenols: matrix & support effectsBalance
Practical note: with moderate dosing, this balance is often easier to feel.

Przegląd

Guayusa zawiera złożoną mieszaninę bioaktywnych związków, które synergistycznie odpowiadają za unikalne właściwości rośliny. Skład fitochemiczny został kompleksowo scharakteryzowany za pomocą nowoczesnych metod analitycznych (HPLC-DAD-ESI/MSn, LC-MS, GC-MS).

Najważniejszymi grupami substancji czynnych są Kofeina oraz inne Polifenole (w tym Flawonoidy i Taniny), które wraz z L-teaniną odpowiadają za unikalne działanie adaptogenne.

Główne składniki

Klasa związkówGłówny przedstawicielStężenie (% masy suchej)Aktywność biologiczna
Metyloksantynycaffeine, theobromine1,7-7,6%Stymulujące, neuroprotekcyjne
Aminokwasyl_theanine0,13%Anksjolitycznie, koncentrująco
polyphenolschlorogenic_acid, Flavonole8-16%, flawonole
saponinsursolic_acid, Oleanolsäure2-4%Przeciwutleniająco, przeciwzapalnie
KarotenoidyLutein, β-Carotin0,01-0,02%Hepatoprotekcyjnie, przeciwcukrzycowo

Metyloksantyny: Alkaloidy stymulujące

Metyloksantyny to Alkaloidy purynowe odpowiedzialne za właściwości stymulujące Guayusa. Guayusa zawiera najwyższe stężenie kofeiny spośród wszystkich znanych roślin.

Kofeina - Szczegółowa analiza

Stężenia w różnych badaniach

BadanieRokMetodaKofeina (% DW)
Holmstedt & Lindgren1972Spektrofotometria1,8%
Lewis et al.1987HPLC1,7%
Lewis et al. (Dekokt, 1h)1991HPLC3,33%
Wise & Negrin2020HPLC (Durchschnitt)3,9%
García-Ruiz et al.2017HPLC-MS2,4-3,1%
Maximale KonzentrationRóżne-7,6%

Stężenie kofeiny znacznie się różni w zależności od:

  • Młode liście: 4-7,6%, stare liście: 1,7-2,5%
  • Czas zbioru: Dry season higher than rainy season
  • Wysokość nad poziomem morza, właściwości gleby
  • Fermentacja zmniejsza zawartość kofeiny o 15-20%

Farmakokinetyka (Krieger et al. 2016)

Badanie kliniczne z udziałem 20 zdrowych dorosłych, 400 mg kofeiny z Guayusa vs. syntetyczna Kofeina:

ParametrKofeina z guayusySynthetic KoffeinRóżnica
Cmax (μg/mL)4,8 ± 1,25,1 ± 1,3Nicht signifikant
Tmax (hours)1,8 ± 0,61,2 ± 0,4Delayed (p<0,05)
AUC (μg·h/mL)28,3 ± 7,129,1 ± 7,5Bioekwiwalentne
t½ (hours)5,2 ± 1,15,0 ± 1,0Nicht signifikant

Kofeina z Guayusa jest wchłaniana nieco wolniej (opóźnione Tmax), ale jest bioekwiwalentna z kofeiną syntetyczną. Opóźnione wchłanianie może prowadzić do łagodniejszych, dłużej utrzymujących się efektów.

Wydajność ekstrakcji (Lewis et al. 1991)

Pomiar ilościowy różnych metod przygotowania:

MetodaKoffein-Extraktion (%)Końcowe stężenie w napoju
1 Stunde kochen100%3,33% (maximal)
10 Minuten kochen77,8%2,59%
24 Stunden kalt83,5%2,78%
5 Minuten Aufguss (90°C)~60%~2,0%

Tradycyjna metoda Achuar (gotowanie przez 1 godzinę) jest optymalna dla maksymalnej ekstrakcji kofeiny. Nowoczesne przygotowania (5-10 minut) ekstraktują 60-78% kofeiny.

Teobromina

Teobromina to kolejny metyloksantyn występujący w Guayusa, ale w znacznie niższych stężeniach niż Kofeina.

BadanieTheobromin (% DW)Koffein:Theobromin Ratio
Lewis et al. 19910,02%85:1
Wise & Negrin 20200,01-0,04%100:1 bis 200:1
For comparison: Kakao1,5-3,0%1:10 (umgekehrt!)

Teobromina ma słabsze działanie stymulujące niż Kofeina, ale:

  • Dłuższy okres półtrwania (7-8 godzin vs. 5 godzin dla kofeiny)
  • Działanie bronchodilatacyjne (poszerza drogi oddechowe)
  • Działanie moczopędne
  • Działanie wazodylatacyjne (poszerza naczynia krwionośne)
  • Poprawa nastroju

L-teanina - Szczególna cecha

L-Theanin is eine Aminosäure, the fast ausschließlich in Camellia sinensis (Tee) vorkommt. Die Entdeckung von L-Theanin in Guayusa (García-Ruiz et al. 2017) war eine wissenschaftliche Sensation.

Stężenie

RoślinaL-Theanin (mg/g DW)
Guayusa1,3 ± 0,2
Zielona herbata5-15
Czarna Herbata2-8
Biała Herbata4-12
Yerba Mate0 (nie wykryto)
Kawa0 (nie wykryto)

Bedeutung: Guayusa jest only known Nicht-Camellia-Pflanze, die L-Theanin in signifikanten Mengen enthält.

Synergia Kofeina-teanina

Połączenie kofeiny i L-teaniny jest unikalne i dobrze udokumentowane naukowo:

EfektOnly KoffeinKoffein + L-Theanin
Czujność++++++
Nerwowość/Jitteriness+++/-
Skupienie+++++
Relaks-++
Alpha-Wellen (EEG)ZmniejszoneZwiększone
Częstość akcji sercaZwiększoneNormalna

Mechanizm działania:

  • zwiększa GABA, serotoninę i dopaminę w mózgu
  • Blokuje pobudzające receptory glutaminianowe
  • Wspomaga aktywność fal alfa (zrelaksowana czujność)
  • Zmniejsza kofeinowo indukowaną wazokonstrykcję
  • Wydłuża czas koncentracji bez sedacji

Optymalny stosunek Kofeina:teanina

Stuthen zeigen, thes ein Vpreservesnis of 2:1 bis 4:1 (Koffein:Theanin) optimal ist für:

  • Maksymalna wydajność poznawcza
  • Minimalne skutki uboczne
  • Dłuższy czas działania

Stosunek guayusy: With ~3% Koffein and 0,13% L-Theanin has Guayusa ein Vpreservesnis of approximately 23:1. Dies ist höher als das Optimum, aber:

  • Polifenole (szczególnie katechiny) wzmacniają efekty L-Theaniny
  • Teobromina przyczynia się do relaksacji
  • Tradycyjne przygotowanie (długi czas gotowania) może zwiększyć ekstrakcję L-teaniny

Dowiedz się więcej o L-Teaninie

Odkryj nasze partnerskie wiki z szczegółowymi informacjami o L-Teaninie: działanie, optymalne dawkowanie, kalkulator dziennej dawki, badania naukowe i wiele więcej.

Odwiedź Wiki L-teanina →

Polyphenole: Die antioxidativen Kraftpakete

Polifenole to związki wtórne roślin o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i prozdrowotnym. Guayusa zawiera wyjątkowo wysokie stężenie różnych polifenoli.

Całkowita zawartość polifenoli

BadanieMetodaTPC (mg GAE/g DW)
García-Ruiz et al. 2017Folin-Ciocalteu127,8 ± 8,3
Pardau et al. 2016Folin-Ciocalteu145,2 ± 12,1
Dueñas et al. 2016Folin-Ciocalteu112,4 ± 9,7
Średnia-128,5 mg GAE/g

Dla porównania (mg GAE/g DW):

  • Zielona herbata: 80-120
  • Czarna herbata: 60-90
  • Yerba Mate: 90-110
  • Kawa: 50-70
  • Guayusa: 128,5 ((najwyższa wartość!))

Nowe ustalenia (2024–2026) o bezpośrednim znaczeniu dla składu, biodostępności i przetwarzania. Poziom dowodów jest podany przy każdym punkcie.

Zidentyfikowano 29 związków fenolowych; dominowały pochodne kwasu chlorogenowego. Dłuższe parzenie zwiększało TPC; woda i etanol dawały różne profile. W trakcie trawienia in vitro fenole całkowite rosły zależnie od etapu, natomiast Flawonoidy i pochodne di‑O‑CQA malały.

To nie jest typowa domowa przygotowanie (czasy/etanol). Najważniejsze: przygotowanie i trawienie przesuwają profil fenoli, które mogą być dostępne biologicznie.

29 metabolitów (GC‑MS); bioaktywność zależała od pochodzenia/wieku. Nie raportowano hemolizy ani hamowania α‑amylazy; hamowanie α‑glukozydazy było obecne (najlepsze IC50 ~68 µg/mL).

Screening in vitro (mechanistyczny). Przydatny do pokazania zmienności składu/aktywności; nie jest dowodem klinicznym.

PMID/DOI: 38472807 · 10.3390/foods13050694 · 41097306 · 10.3390/molecules30193885

Kwasy chlorogenowe (kwasy hydroksycynamonowe)

Kwas chlorogenowy to estry kwasu kawowego i chinowego. Są to najczęstsze Polifenole w Guayusa.

Zidentyfikowane kwasy chlorogenowe (García-Ruiz et al. 2017)

ZwiązekStężenie (mg/g DW)% polifenoli
5-O-Caffeoylquinic acid (5-CQA)42,3 ± 3,833%
3-O-Caffeoylquinic acid (3-CQA)18,7 ± 2,115%
4-O-Caffeoylquinic acid (4-CQA)12,4 ± 1,610%
3,4-Dicaffeoylquinic acid8,9 ± 1,27%
3,5-Dicaffeoylquinic acid6,2 ± 0,95%
4,5-Dicaffeoylquinic acid4,1 ± 0,73%
Razem92,6 mg/g73%

Aktywność biologiczna kwasów chlorogenowych:

  • Neutralizuje wolne rodniki, chroni DNA
  • Hamuje α-glukozydazę i α-amylazę (spowalnia wchłanianie glukozy)
  • Hepatoprotekcyjne: Chroni wątrobę przed toksynami
  • Kardioprotekcyjne: Obniża ciśnienie krwi, poprawia funkcję śródbłonka
  • Neuroprotekcyjne: Chroni przed stresem oksydacyjnym w mózgu
  • Przeciwzapalne: Redukuje prozapalne cytokiny

Flawonole

Flawonole to podklasa flawonoidów o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Zidentyfikowane flawonole (García-Ruiz et al. 2017)

ZwiązekStężenie (mg/g DW)
Quercetin-3-O-hexoside14,2 ± 1,8
Quercetin-3-O-rutinoside (Rutin)8,7 ± 1,2
Kaempferol-3-O-hexoside5,3 ± 0,8
Quercetin-3-O-rhamnoside3,1 ± 0,5
Kaempferol-3-O-rutinoside2,4 ± 0,4
Isorhamnetin-3-O-hexoside1,8 ± 0,3
Razem35,5 mg/g

Najczęstszy flawonol w Guayusa

  • Silny przeciwutleniacz (wyższy niż witamina C i E)
  • Antyhistaminowe (redukuje objawy alergii)
  • Przeciwzapalne (hamuje COX-2 i lipoksygenazę)
  • Przeciwwirusowe (hamuje replikację wirusa)
  • Kardioprotekcyjne (obniża LDL-cholesterol)

Kaempferol:

  • Przeciwnowotworowe (indukuje apoptozę w komórkach nowotworowych)
  • Neuroprotekcyjne (chroni przed Alzheimerem i Parkinsonem)
  • Przeciwdziałające cukrzycy (poprawia wrażliwość na insulinę)

Katechiny

Katechiny to flawan-3-ole znane głównie z zielonej herbaty. Guayusa również zawiera katechiny, ale w mniejszych ilościach.

KatechinaGuayusa (mg/g DW)Zielona herbata (mg/g DW)
Galusan epigalokatechiny (EGCG)2,1 ± 0,430-80
Epikatechina (EC)1,8 ± 0,310-25
Epigalokatechina (EGC)1,2 ± 0,215-40
Galusan epikatechiny (ECG)0,9 ± 0,210-20
Razem6,0 mg/g65-165 mg/g

Chociaż Guayusa zawiera mniej katechin niż zielona herbata, przyczyniają się one do zdolności antyoksydacyjnej i wzmacniają działanie L-teaniny.

Saponine & Triterpene

Saponine sind glykositherte Triterpene othe Steroide with seifenartigen Eigenschaften (Name of lat. sapo = = mydło). Guayusa zawiera pentacykliczne triterpenowe Saponiny.

Zidentyfikowane Saponiny (Chianese et al. 2019)

ZwiązekStrukturaStężenie (mg/g DW)
Ursolsäure-DerivatePentacykliczny triterpen12,4 ± 2,1
Oleanolsäure-DerivatePentacykliczny triterpen8,7 ± 1,6
Ilexsaponina AGlikozylowany Kwas ursolowy5,2 ± 0,9
Ilexsaponina BGlikozylowany kwas oleanolowy3,8 ± 0,7
Razem-30,1 mg/g

Aktywność biologiczna

Kwas ursolowy

  • Hepatoprotekcyjne: Chroni wątrobę przed toksynami i stłuszczeniem
  • Poprawia wrażliwość na insulinę, aktywuje AMPK
  • Zwiększa masę mięśniową, redukuje rozpad mięśni
  • Przeciwzapalny: Hamuje szlak sygnałowy NF-κB
  • Przeciwnowotworowy: Indukuje apoptozę w komórkach nowotworowych

Kwas oleanolowy

  • Kardioprotekcyjny: Obniża cholesterol, chroni serce
  • Hepatoprotekcyjny: Regeneruje komórki wątroby
  • Przeciwdziałający cukrzycy: Obniża poziom cukru we krwi
  • Neuroprotekcyjny: Chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi

Karotenoidy

Karotenoidy to rozpuszczalne w tłuszczach pigmenty o działaniu antyoksydacyjnym. Guayusa zawiera znaczące ilości karotenoidów pomimo zielonego koloru.

Zidentyfikowane Karotenoidy (García-Ruiz et al. 2017)

KarotenoidStężenie (μg/g DW)Funkcja
Luteina87,3 ± 12,4Zdrowie oczu (ochrona plamki)
β-Carotin42,1 ± 6,8Provitamin A, immune system
Wiolaksantyna18,7 ± 3,2Przeciwutleniacz
α-Carotin12,3 ± 2,1Provitamin A
Neoksantyna8,9 ± 1,5Przeciwutleniacz
Razem169,3 μg/g-

Najczęstszy karotenoid w Guayusa

  • Chroni plamkę żółtą w oku przed stresem oksydacyjnym
  • Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)
  • Poprawia ostrość wzroku i widzenie kontrastowe
  • Przeciwzapalny

Vergleich with antheen koffeinhaltigen Pflanzen

Obszerna tabela porównawcza

ZwiązekGuayusaZielona herbataCzarna HerbataYerba MateKawaKakaoGuaranaOrzech Kola
Kofeina (% DW)3,92,5-4,52,0-4,00,7-1,71,2-1,50,1-0,73,5-7,01,5-3,5
Theobromin (% DW)0,020,01-0,020,01-0,020,3-0,901,5-3,00,02-0,050,02-0,1
L-Theanin (mg/g)1,35-152-800000
Polyphenole (mg GAE/g)12880-12060-9090-11050-7040-6030-5020-40
Kwasy chlorogenowe (mg/g)92,65-153-1040-8070-1200,5-210-205-15
Katechiny (mg/g)6,065-16510-402-80,5-230-801-51-3
Saponine (mg/g)30,10,1-0,50,1-0,35-15002-80,5-2
ORAC (μmol TE/g)127,860-10040-8080-12030-5080-20040-7020-40

Unikalne właściwości Guayusa

  • Najwyższa zawartość polifenoli aller koffeinhaltigen Pflanzen
  • Jedyna roślina nie-herbata mit L-Theanin
  • Najwyższe stężenie kwasów chlorogenowych (außer Kaffee)
  • Wysoka zawartość saponin (nur Yerba Mate höher)
  • Zrównoważony stosunek kofeiny do teobrominy
  • Najwyższe wartości ORAC (außer Kakao)

Metody analityczne

Charakterystyka fitochemiczna Guayusa odbywa się za pomocą nowoczesnych metod chromatograficznych i spektroskopowych.

Dla składu: pochodzenie, ekspozycja na światło/cień i wiek są kluczowe przy porównywaniu profili i partii.

Pokazuje, że parametry uprawy/zbioru (wiek, światło) mierzalnie zmieniają klasy związków, co ma znaczenie dla smaku, aromatu i standaryzacji.

PMID/DOI: 41604851 · 10.1016/j.chroma.2026.466732 · 41643380 · 10.1016/j.foodchem.2026.148238

Metody i szczegóły

HPLC-DAD-ESI/MSn (García-Ruiz et al. 2017)

High Performance Liquid Chromatography mit Dioden-Array-Detektor und Elektrospray-Ionisations-Massenspektrometrie

Szczegóły metody:

  • Luna C18 (25 cm × 0,46 cm, 5 μm)
  • Metanol/Woda z kwasem mrówkowym (gradient)
  • Przepływ: 1,0 mL/min
  • Objętość wstrzyknięcia:
  • Długości fal detekcji: 280, 330, 360, 520 nm
  • MS-Modus: Negativ-Ionisation
  • Zakres mas: m/z 100-1200

Zidentyfikowane związki:

  • 14 polifenoli (kwasy chlorogenowe, flawonole)
  • Identyfikacja struktury przez fragmentację MSn
  • Kwantyfikacja przez kalibrację zewnętrzną

RRLC (Rapid Resolution Liquid Chromatography)

Do analizy karotenoidów:

  • Ekstrakcja: Hexan/Aceton (1:1 v/v)
  • Zmydlanie: Methanolisches KOH (30 g/100 mL)
  • Detekcja: 450 nm (DAD)
  • Kwantyfikacja: Externe Kalibrierung mit Standards

Zdolność antyoksydacyjna

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)

  • Pomiar zdolności neutralizacji rodników peroksylowych
  • Oparta na fluorescencji (fluoresceina jako próbka)
  • Wynik: μmol ekwiwalentów Trolox/g
  • Guayusa: 127,8 ± 8,3 μmol TE/g

DPPH (2,2-Difenyl-1-pikrylhydrazyl)

  • Pomiar aktywności wychwytującej rodniki
  • Spektrofotometrycznie (515 nm)
  • Szybko i łatwo

FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power)

  • Mierzy zdolność redukcyjną
  • Redukcja Fe3+ → Fe2+
  • Koreluje z zawartością polifenoli

Wpływ przetwarzania na składniki

Przetwarzanie liści Guayusa ma znaczący wpływ na skład fitochemiczny.

Optimum (120 bar/45°C): kwasy chlorogenowe silnie skoncentrowane (43,02 → 237 mg/g), Kofeina selektywnie <1% m/m; PVP istotnie zwiększało uzysk.

Proces/składnik, nie napój. Relewantne: „zielona” metoda otrzymywania frakcji guayusy bogatych w Polifenole i ubogich w kofeinę.

PMID/DOI: 39598698 · 10.3390/molecules29225309

Etapy przetwarzania i ich efekty (García-Ruiz et al. 2017)

PrzetwarzaniePolifenoleKofeinaKarotenoidyORAC
Świeże liście100%100%100%100%
Blanszowane92%98%78%88%
Fermentowane85%82%65%79%
Suszone (na słońcu)88%95%70%85%
Liofilizowane97%99%92%96%

Rekomendacje dla maksymalnej bioaktywności

  • Liofilizacja zachowuje większość składników (ale jest droga)
  • Suszenie na słońcu jest akceptowalne (tradycyjna metoda)
  • redukuje gorycz, ale także bioaktywność
  • inaktywuje enzymy, stabilizuje kolor
  • Ciemno, sucho, szczelnie → minimalizuje rozkład

Wpływ przygotowania

Metoda przygotowaniaEkstrakcja polifenoliKoffein-Extraktion
Boiling (1 hour)95-100%100%
Boiling (10 minutes)75-85%78%
Napar (5 minut, 90°C)60-70%60%
Cold extraction (24 hours)70-80%84%

Gotowanie przez 10-15 minut lub parzenie przez 5-10 minut w 90-95°C dla dobrego kompromisu między ekstrakcją a smakiem.

Ważne źródła

  • García-Ruiz, A., et al. (2017). Guayusa (Ilex guayusa

    Ilex guayusa

    Nazwa naukowa rośliny Guayusa. Pierwszy opis w 1901 roku przez Theodora Loesenera. Synonimy: Ilex guayusa var. macrophylla.

    Mehr Infos
    L.) new tea: phenolic and carotenoid composition and antioxidant capacity.
    Journal of the Science of Food and Agriculture, 97(12), 3929-3936.
  • Krieger, D.R., et al. (2016). The safety, pharmacokinetics, and nervous system effects of two natural sources of caffeine in healthy adult males.
  • Lewis, W.H., et al. (1991). Ritualistic use of the holly Ilex

    Ilex

    Botaniczny rodzaj ostrokrzewów obejmujący około 400-600 gatunków na całym świecie. Do tego rodzaju należą Ilex guayusa, Ilex paraguariensis (Mate) oraz Ilex vomitoria (Yaupon).

    Mehr Infos
    guayusa by Amazonian Jivaro Indians.
    Journal of Ethnopharmacology, 33(1-2), 25-30.
  • Chianese, G., et al. (2019). Phytochemical analysis of the Ecuadorian plant Ilex guayusa Loes.
  • Pardau, M.D., et al. (2016). Antioxidant properties of Ilex guayusa: A new source of dietary polyphenols.

Odkryj GUYA

Doświadcz autentycznej Guayusy z Ekwadoru z przejrzystym łańcuchem dostaw i bezpośrednim wsparciem społeczności Kichwa.

Do GUYA - drinkguya.com →