Bezoek GUYA – Europa's eerste Guayusa-merk
GuayusaWiki

Chemische samenstelling

Gedetailleerde fytochemische analyse van alle bioactieve verbindingen

bioactieve verbindingen

Chemische stoffen in planten met fysiologische effecten op het menselijk lichaam. Guayusa bevat meer dan 100 geïdentificeerde bioactieve verbindingen.

Mehr Infos
in Ilex guayusa

Ilex guayusa

Wetenschappelijke naam van de Guayusa-plant. Eerste beschrijving in 1901 door Theodor Loesener. Synoniemen: Ilex guayusa var. macrophylla.

Mehr Infos

Kort samengevat
Belangrijkste punten in één oogopslag:
  • Guayusa is rijk aan cafeïne

    cafeïne

    Purin-alkaloïde met stimulerende werking op het centrale zenuwstelsel. Guayusa bevat 1,7-7,6% cafeïne (drooggewicht), afhankelijk van soort, locatie en verwerking.

    Mehr Infos
    ; L-theanine

    L-theanine

    Aminozuur met ontspannende werking, aanwezig in Guayusa (0,02-0,05%) en groene thee. Werkt synergetisch met cafeïne en vermindert nervositeit.

    Mehr Infos
    kan de focus rustiger laten voelen.
  • Chlorogeenzuren, flavonolen en catechinen bepalen smaak en antioxidatief potentieel.
  • HPLC

    HPLC

    High-Performance Liquid Chromatography - standaardmethode voor kwantitatieve analyse van polyfenolen en alkaloïden in Guayusa. Typische methode: C18-kolom, acetonitril-gradient, UV-detectie bij 280 nm.

    Mehr Infos
    /LC-MS laat profielen en verschillen tussen monsters en batches zien.
  • Afhankelijk van bereiding zit guayusa tussen thee en koffie.
Bewijs
MethodiekIn vitro
Last updated: 2026-02-18
Short answer

Guayusa’s key compounds are caffeine, L-theanine, and polyphenols. In practice, dose, brew time, and caffeine sensitivity matter most.

Who it suits
  • Readers who want a practical ingredient-based understanding
  • People interested in antioxidants and phytochemical profiles
  • Users optimizing preparation for real-life effects
Who it may not suit
  • Interpreting single lab values without context
  • Very high caffeine intake without adjustment
  • Broad health claims without evidence levels
Next step

To test Guayusa in daily life, start with a moderate brew and adjust dose and steep time gradually.

View GUYA products
Read next

Praktisch overzicht

Waarden variëren door herkomst, bladkwaliteit en bereiding. Eerst het belangrijkste, daarna de details.

CafeïneL-theanineSynergie

Veel mensen omschrijven guayusa als ‘alert maar minder jittery’: cafeïne voor energie, L-theanine voor rustigere focus.

Compound balance over single-compound thinking
In real use, Guayusa acts as a plant matrix: the combination often matters more than a single isolated value.
Caffeine: activation & alertnessL-theanine: focus quality & calmPolyphenols: matrix & support effectsBalance
Practical note: with moderate dosing, this balance is often easier to feel.

Overzicht

Guayusa bevat een complexe mix van Bioactieve verbindingen die synergetisch verantwoordelijk zijn voor de unieke eigenschappen van de plant. De fyto-chemische samenstelling is uitgebreid gekarakteriseerd met behulp van moderne analytische methoden (HPLC-DAD-ESI/MSn, LC-MS, GC-MS).

De belangrijkste werkzame stofgroepen zijn Cafeïne en andere Polyfenolen (inclusief Flavonoïden en Tannines), die samen met L-Theanine verantwoordelijk zijn voor het unieke adaptogene effect.

Hoofdcomponenten

StofklasseHoofdvertegenwoordigerConcentratie (% drooggewicht)Biologische activiteit
Methylxanthinescaffeine, theobromine1,7-7,6%Stimulerend, neuroprotectief
Aminozurenl_theanine0,13%Anxiolytisch, focuserend
polyphenolschlorogenic_acid, Flavonole8-16%, Flavonolen
saponinsursolic_acid, Oleanolsäure2-4%Antioxidatief, ontstekingsremmend
CarotenoïdenLutein, β-Carotin0,01-0,02%Hepatoprotectief, antidiabetisch

Methylxanthines: De stimulerende Alkaloïden

Methylxanthines zijn purine-Alkaloïden die verantwoordelijk zijn voor de stimulerende eigenschappen van Guayusa. Guayusa bevat de hoogste cafeïneconcentratie van alle bekende planten.

Cafeïne - Gedetailleerde analyse

Concentraties in verschillende studies

StudieJaarMethodeCafeïne (% DW)
Holmstedt & Lindgren1972Spectrofotometrie1,8%
Lewis et al.1987HPLC1,7%
Lewis et al. (Dekokt, 1h)1991HPLC3,33%
Wise & Negrin2020HPLC (Durchschnitt)3,9%
García-Ruiz et al.2017HPLC-MS2,4-3,1%
Maximale KonzentrationVerschillende-7,6%

De cafeïneconcentratie varieert sterk afhankelijk van:

  • Jonge bladeren: 4-7,6%, oude bladeren: 1,7-2,5%
  • Oogsttijd: Dry season higher than rainy season
  • Hoogte, bodemgesteldheid
  • Fermentatie vermindert Cafeïne met 15-20%

Farmacokinetiek (Krieger et al. 2016)

Klinische studie met 20 gezonde volwassenen, 400 mg Cafeïne uit Guayusa vs. synthetische cafeïne:

ParameterGuayusa-CafeïneSynthetic KoffeinVerschil
Cmax (μg/mL)4,8 ± 1,25,1 ± 1,3Nicht signifikant
Tmax (hours)1,8 ± 0,61,2 ± 0,4Delayed (p<0,05)
AUC (μg·h/mL)28,3 ± 7,129,1 ± 7,5Bio-equivalent
t½ (hours)5,2 ± 1,15,0 ± 1,0Nicht signifikant

Guayusa-Cafeïne wordt iets langzamer geabsorbeerd (vertraagde Tmax), maar is bio-equivalent aan synthetische cafeïne. De vertraagde absorptie kan leiden tot mildere, langer aanhoudende effecten.

Extractie-efficiëntie (Lewis et al. 1991)

Kwantiatieve meting van verschillende bereidingsmethoden:

MethodeKoffein-Extraktion (%)Eindconcentratie in drank
1 Stunde kochen100%3,33% (maximal)
10 Minuten kochen77,8%2,59%
24 Stunden kalt83,5%2,78%
5 Minuten Aufguss (90°C)~60%~2,0%

De traditionele Achuar-methode (1 uur koken) is optimaal voor maximale Cafeïne-extractie. Moderne bereidingen (5-10 minuten) extraheren 60-78% van de cafeïne.

Theobromine

Theobromine is een andere methylxanthine die in Guayusa voorkomt, maar in duidelijk lagere concentraties dan Cafeïne.

StudieTheobromin (% DW)Koffein:Theobromin Ratio
Lewis et al. 19910,02%85:1
Wise & Negrin 20200,01-0,04%100:1 bis 200:1
For comparison: Kakao1,5-3,0%1:10 (umgekehrt!)

Theobromine heeft zwakkere stimulerende effecten dan Cafeïne, maar:

  • Langere halfwaardetijd (7-8 uur vs. 5 uur voor Cafeïne)
  • Bronchodilaterende werking (verwijdt luchtwegen)
  • Diuretische werking (vochtafdrijvend)
  • Vasodilaterend (verwijdt bloedvaten)
  • Stemmingsverbeterend

L-Theanine - De bijzonderheid

L-Theanin is eine Aminosäure, the fast ausschließlich in Camellia sinensis (Tee) vorkommt. Die Entdeckung von L-Theanin in Guayusa (García-Ruiz et al. 2017) war eine wissenschaftliche Sensation.

Concentratie

PlantL-Theanin (mg/g DW)
Guayusa1,3 ± 0,2
Groene thee5-15
Zwarte Thee2-8
Witte Thee4-12
Yerba Mate0 (niet gedetecteerd)
Koffie0 (niet gedetecteerd)

Bedeutung: Guayusa is de only known Nicht-Camellia-Pflanze, die L-Theanin in signifikanten Mengen enthält.

Cafeïne-Theanine-synergie

De combinatie van Cafeïne en L-Theanine is uniek en wetenschappelijk goed gedocumenteerd:

EffectOnly KoffeinKoffein + L-Theanin
Waakzaamheid++++++
Nervositeit/Jitteriness+++/-
Focus+++++
Ontspanning-++
Alpha-Wellen (EEG)VerminderdVerhoogd
HartslagVerhoogdNormaal

Werkingsmechanisme:

  • verhoogt GABA, serotonine en dopamine in de hersenen
  • Blokkeert exciterende glutamaat-receptoren
  • Bevordert alfa-golvenactiviteit (ontspannen waakzaamheid)
  • Vermindert Cafeïne-geïnduceerde vasoconstrictie
  • Verlengde aandachtsspanne zonder sedatie

Optimale Cafeïne:theanine-verhouding

Stuthen zeigen, thes ein Vpreservesnis of 2:1 bis 4:1 (Koffein:Theanin) optimal ist für:

  • Maximale cognitieve prestaties
  • Minimale bijwerkingen
  • Langere werkingsduur

Guayusa-verhouding: With ~3% Koffein and 0,13% L-Theanin has Guayusa ein Vpreservesnis of approximately 23:1. Dies ist höher als das Optimum, aber:

Meer over L-Theanine

Ontdek onze partner-wiki met diepgaande informatie over L-Theanine: effecten, optimale dosering, dagelijkse dosiscalculator, wetenschappelijke studies en nog veel meer.

Bezoek L-Theanine Wiki →

Polyphenole: Die antioxidativen Kraftpakete

Polyfenolen zijn secundaire plantenstoffen met sterke antioxidatieve, ontstekingsremmende en gezondheidsbevorderende werking. Guayusa bevat een uitzonderlijk hoge concentratie van verschillende polyfenolen

polyfenolen

Groep secundaire plantenstoffen met antioxidatieve werking. Guayusa bevat 12-18% totale polyfenolen (drooggewicht), voornamelijk chlorogeenzuren en flavonoïden.

Mehr Infos
.

Totale polyfenolinhoud

StudieMethodeTPC (mg GAE/g DW)
García-Ruiz et al. 2017Folin-Ciocalteu127,8 ± 8,3
Pardau et al. 2016Folin-Ciocalteu145,2 ± 12,1
Dueñas et al. 2016Folin-Ciocalteu112,4 ± 9,7
Gemiddelde-128,5 mg GAE/g

Ter vergelijking (mg GAE/g DW):

  • Groene thee: 80-120
  • Zwarte thee: 60-90
  • Yerba Mate: 90-110
  • Koffie: 50-70
  • Guayusa: 128,5 ((hoogste waarde!))

Nieuwe inzichten (2024–2026) met directe relevantie voor inhoudsstoffen, biologische beschikbaarheid en verwerking. Het evidentieniveau staat per punt vermeld.

29 fenolische verbindingen geïdentificeerd; chlorogeenzuurderivaten domineerden. Langere infusie verhoogde totale fenolen; water vs ethanol verschilde duidelijk. Tijdens in vitro digestie namen totale fenolen per fase toe, terwijl Flavonoïden en di‑O‑CQA-derivaten afnamen.

Geen 1-op-1 huishoudelijke bereiding (duur/ethanol). Kernpunt: bereiding en digestie verschuiven het fenolprofiel dat beschikbaar kan zijn.

29 metabolieten (GC‑MS); bioactiviteit varieerde met herkomst/leeftijd. Geen hemolyse en geen alfa-amylase-inhibitie gerapporteerd; alfa-glucosidase-inhibitie aanwezig (beste IC50 ~68 µg/mL).

In vitro screening (mechanistisch). Nuttig voor variabiliteit per herkomst/leeftijd; geen klinisch effectbewijs.

PMID/DOI: 38472807 · 10.3390/foods13050694 · 41097306 · 10.3390/molecules30193885

Chlorogeenzuren (hydroxykaneel zuren)

Chlorogeenzuren zijn esters van koffiezuur en chininezuur. Ze zijn de meest voorkomende Polyfenolen in Guayusa.

Geïdentificeerde chlorogeenzuren (García-Ruiz et al. 2017)

VerbindingConcentratie (mg/g DW)% van de Polyfenolen
5-O-Caffeoylquinic acid (5-CQA)42,3 ± 3,833%
3-O-Caffeoylquinic acid (3-CQA)18,7 ± 2,115%
4-O-Caffeoylquinic acid (4-CQA)12,4 ± 1,610%
3,4-Dicaffeoylquinic acid8,9 ± 1,27%
3,5-Dicaffeoylquinic acid6,2 ± 0,95%
4,5-Dicaffeoylquinic acid4,1 ± 0,73%
Totaal92,6 mg/g73%

Biologische activiteit van chlorogeenzuren:

  • Neutraliseert vrije radicalen, beschermt DNA
  • Remt α-Glucosidase en α-Amylase (vertraagt glucoseopname)
  • Hepatoprotectief: Beschermt lever tegen toxines
  • Cardioprotectief: Verlaagt bloeddruk, verbetert endothelfuctie
  • Neuroprotectief: Beschermt tegen oxidatieve stress in de hersenen
  • Ontstekingsremmend: Vermindert pro-inflammatoire cytokines

Flavonolen

Flavonolen zijn een onderklasse van Flavonoïden met sterke antioxidatieve activiteit.

Geïdentificeerde flavonolen (García-Ruiz et al. 2017)

VerbindingConcentratie (mg/g DW)
Quercetin-3-O-hexoside14,2 ± 1,8
Quercetin-3-O-rutinoside (Rutin)8,7 ± 1,2
Kaempferol-3-O-hexoside5,3 ± 0,8
Quercetin-3-O-rhamnoside3,1 ± 0,5
Kaempferol-3-O-rutinoside2,4 ± 0,4
Isorhamnetin-3-O-hexoside1,8 ± 0,3
Totaal35,5 mg/g

De meest voorkomende flavonol in Guayusa

  • Sterk antioxidant (hoger dan vitamine C en E)
  • Antihistaminicum (vermindert allergische symptomen)
  • Ontstekingsremmend (remt COX-2 en lipoxygenase)
  • Antivirale werking (remt virusreplicatie)
  • Cardioprotectief (verlaagt LDL-cholesterol)

Kaempferol:

  • Kankerpreventief (induceert apoptose in kankercellen)
  • Neuroprotectief (beschermt tegen Alzheimer en Parkinson)
  • Antidiabetisch (verbeterd insulinegevoeligheid)

Catechinen

Catechinen zijn flavaan-3-olen, vooral bekend uit groene thee. Guayusa bevat ook catechinen, maar in lagere hoeveelheden.

CatechineGuayusa (mg/g DW)Groene thee (mg/g DW)
Epigallocatechinegallaat (EGCG)2,1 ± 0,430-80
Epicatechine (EC)1,8 ± 0,310-25
Epigallocatechine (EGC)1,2 ± 0,215-40
Epicatechinegallaat (ECG)0,9 ± 0,210-20
Totaal6,0 mg/g65-165 mg/g

Hoewel Guayusa minder catechinen bevat dan groene thee, dragen ze toch bij aan de antioxidatieve capaciteit en versterken ze het effect van L-Theanine.

Saponine & Triterpene

Saponine sind glykositherte Triterpene othe Steroide with seifenartigen Eigenschaften (Name of lat. sapo = = zeep). Guayusa bevat pentacyclische triterpeensaponinen.

Geïdentificeerde Saponinen (Chianese et al. 2019)

VerbindingStructuurConcentratie (mg/g DW)
Ursolsäure-DerivatePentacyclisch triterpeen12,4 ± 2,1
Oleanolsäure-DerivatePentacyclisch triterpeen8,7 ± 1,6
Ilexsaponine AGeglycosyleerd Ursolzuur5,2 ± 0,9
Ilexsaponine BGeglycosyleerd oleanolzuur3,8 ± 0,7
Totaal-30,1 mg/g

Biologische activiteit

Ursolzuur

  • Hepatoprotectief: Beschermt lever tegen toxines en leververvetting
  • Verbetert insulinegevoeligheid, activeert AMPK
  • Verhoogt spiermassa, vermindert spierafbraak
  • Ontstekingsremmend: Remt NF-κB-signaalweg
  • Antitumoraal: Induceert apoptose in kankercellen

Oleanolzuur

  • Cardioprotectief: Verlaagt cholesterol, beschermt het hart
  • Hepatoprotectief: Regeneratie van levercellen
  • Antidiabetisch: Verlaagt bloedsuiker
  • Neuroprotectief: Beschermt tegen neurodegeneratieve ziekten

Carotenoïden

Carotenoïden zijn vetoplosbare pigmenten met antioxidatieve werking. Guayusa bevat ondanks de groene kleur significante hoeveelheden carotenoïden

carotenoïden

Vetoplosbare plantpigmenten met antioxidatieve werking. Guayusa bevat β-caroteen (0,8-1,2 mg/100g), luteïne (5,2-7,8 mg/100g) en zeaxanthine.

Mehr Infos
.

Geïdentificeerde Carotenoïden (García-Ruiz et al. 2017)

CarotenoïdeConcentratie (μg/g DW)Functie
Luteïne87,3 ± 12,4Ooggezondheid (maculabescherming)
β-Carotin42,1 ± 6,8Provitamin A, immune system
Violaxanthine18,7 ± 3,2Antioxidant
α-Carotin12,3 ± 2,1Provitamin A
Neoxanthine8,9 ± 1,5Antioxidant
Totaal169,3 μg/g-

Het meest voorkomende carotenoïde in Guayusa

  • Beschermt macula (gele vlek) in het oog tegen oxidatieve stress
  • Vermindert risico op leeftijdsgebonden maculadegeneratie (AMD)
  • Verbetert gezichtsscherpte en contrastzien
  • Ontstekingsremmend

Vergleich with antheen koffeinhaltigen Pflanzen

Uitgebreide vergelijkingstabel

VerbindingGuayusaGroene theeZwarte TheeYerba MateKoffieCacaoGuaranaKolanoot
Cafeïne (% DW)3,92,5-4,52,0-4,00,7-1,71,2-1,50,1-0,73,5-7,01,5-3,5
Theobromin (% DW)0,020,01-0,020,01-0,020,3-0,901,5-3,00,02-0,050,02-0,1
L-Theanin (mg/g)1,35-152-800000
Polyphenole (mg GAE/g)12880-12060-9090-11050-7040-6030-5020-40
Chlorogeenzuren (mg/g)92,65-153-1040-8070-1200,5-210-205-15
Catechinen (mg/g)6,065-16510-402-80,5-230-801-51-3
Saponine (mg/g)30,10,1-0,50,1-0,35-15002-80,5-2
ORAC (μmol TE/g)127,860-10040-8080-12030-5080-20040-7020-40

Unieke eigenschappen van Guayusa

  • Hoogste polyfenolgehalte aller koffeinhaltigen Pflanzen
  • Enige niet-thee plant mit L-Theanin
  • Hoogste chlorogeenzuurconcentratie (außer Kaffee)
  • Hoog saponinegehalte (nur Yerba Mate höher)
  • Gebalanceerde Cafeïne:Theobromine verhouding
  • Hoogste ORAC-waarden (außer Kakao)

Analytische methoden

De fytochimische karakterisering van Guayusa wordt uitgevoerd met behulp van moderne chromatografische en spectroscopische methoden.

Voor inhoudsstoffen: herkomst, licht/schaduw en leeftijd zijn sleutelvariabelen bij vergelijken van profielen of batches.

Laat zien dat teelt- en oogstparameters (leeftijd/licht) meetbaar de stofklassen veranderen, met impact op smaak/aroma en standaardisatie.

PMID/DOI: 41604851 · 10.1016/j.chroma.2026.466732 · 41643380 · 10.1016/j.foodchem.2026.148238

Methoden en details

HPLC-DAD-ESI/MSn (García-Ruiz et al. 2017)

High Performance Liquid Chromatography met diodenarraydetector en elektrospray-ionisatie-massaspectrometrie

Methodedetails:

  • Luna C18 (25 cm × 0,46 cm, 5 μm)
  • Methanol/water met mierenzuur (gradiënt)
  • Debiet: 1,0 mL/min
  • Injectievolume:
  • Detectiegolflengten: 280, 330, 360, 520 nm
  • MS-Modus: Negativ-Ionisation
  • Massabereik: m/z 100-1200

Geïdentificeerde verbindingen:

  • 14 Polyfenolen (chlorogeenzuren, flavonolen)
  • Structuurbepaling door MSn-fragmentatie
  • Kwantisering door externe kalibratie

RRLC (Rapid Resolution Liquid Chromatography)

Voor carotenoïde-analyse:

  • Extractie: Hexan/Aceton (1:1 v/v)
  • Verzeping: Methanolisches KOH (30 g/100 mL)
  • Detectie: 450 nm (DAD)
  • Kwantisering: Externe Kalibrierung mit Standards

Antioxidatieve capaciteit

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)

  • Meet het vermogen om peroxylradicalen te neutraliseren
  • Fluorescentie-gebaseerd (fluoresceïne als proef)
  • Resultaat: μmol Trolox-equivalenten/g
  • Guayusa: 127,8 ± 8,3 μmol TE/g

DPPH (2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl)

  • Meet radicalenvangeractiviteit
  • Spectrofotometrisch (515 nm)
  • Snel en eenvoudig

FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power)

  • Meet reductiekracht
  • Fe3+ → Fe2+ reductie
  • Geassocieerd met polyfenolgehalte

Invloed van verwerking op bestanddelen

De verwerking van Guayusa-bladeren heeft significante effecten op de fytochemische samenstelling.

Geoptimaliseerd (120 bar/45°C): chlorogeenzuren sterk geconcentreerd (43,02 → 237 mg/g) en Cafeïne selectief <1% m/m; PVP verhoogde opbrengst aanzienlijk.

Proces/ingredient, geen drank. Relevant: "groene" methode om polyfenolrijke, cafeïnearme guayusa-fracties voor producten te maken.

PMID/DOI: 39598698 · 10.3390/molecules29225309

Verwerkingsstappen en hun effecten (García-Ruiz et al. 2017)

VerwerkingPolyfenolenCafeïneCarotenoïdenORAC
Verse bladeren100%100%100%100%
Geblancheerd92%98%78%88%
Gefermenteerd85%82%65%79%
Gedroogd (zon)88%95%70%85%
Vriesgedroogd97%99%92%96%

Aanbevelingen voor maximale bioactiviteit

  • Vriesdrogen behoudt de meeste bestanddelen (maar duur)
  • Zon drogen is acceptabel (traditionele methode)
  • vermindert bitterheid, maar ook bioactiviteit
  • inactiveert enzymen, stabiliseert kleur
  • Donker, droog, luchtdicht → minimaliseert afbraak

Effect van de bereiding

BereidingsmethodePolyfenol-extractieKoffein-Extraktion
Boiling (1 hour)95-100%100%
Boiling (10 minutes)75-85%78%
Infusie (5 minuten, 90°C)60-70%60%
Cold extraction (24 hours)70-80%84%

10-15 minuten koken of 5-10 minuten laten trekken bij 90-95°C voor een goede balans tussen extractie en smaak.

Belangrijke bronnen

  • García-Ruiz, A., et al. (2017). Guayusa (Ilex

    Ilex

    Botanisch geslacht van hulst met ongeveer 400-600 soorten wereldwijd. Tot dit geslacht behoren Ilex guayusa, Ilex paraguariensis (Mate) en Ilex vomitoria (Yaupon).

    Mehr Infos
    guayusa L.) new tea: phenolic and carotenoid composition and antioxidant capacity.
    Journal of the Science of Food and Agriculture, 97(12), 3929-3936.
  • Krieger, D.R., et al. (2016). The safety, pharmacokinetics, and nervous system effects of two natural sources of caffeine in healthy adult males.
  • Lewis, W.H., et al. (1991). Ritualistic use of the holly Ilex guayusa by Amazonian Jivaro Indians. Journal of Ethnopharmacology, 33(1-2), 25-30.
  • Chianese, G., et al. (2019). Phytochemical analysis of the Ecuadorian plant Ilex guayusa Loes.
  • Pardau, M.D., et al. (2016). Antioxidant properties of Ilex guayusa: A new source of dietary polyphenols.

Ontdek GUYA

Ervaar authentieke Guayusa uit Ecuador met een transparante toeleveringsketen en directe ondersteuning van de Kichwa-gemeenschappen.

Naar GUYA - drinkguya.com →